2010-01-25
Lägerchefsutbildning i Taberg
Årets första lägerchefsutbildning gick av stapeln i Tabergs Missionskyrka den 22-23 januari. Utbildningen startade på fredagskvällen med god mat och samvaro där vi fick möjlighet att lära känna varandra. Lite senare utkämpades en innebandymatch av sällan skådat slag i Tabergs Missionskyrkas sporthall.
Lördagen började Kl 8.00 med en god frukost och bön för dagen och sedan avlöste Jacob, Christian och Niclas från Sport for Life varandra när lägerprocess och lägermanual gicks igenom.
Vi hade också besök av Bilda som berättade om hur vi kan samarbeta med dem på det lokala planet.
Efter en god lunch och ännu en hård innebandymach så kom Viktor Fransson från All Star Mission och visade på hur ett lokalt arbete kan fungera.
Trötta men oerhört taggade satte vi oss ner och käkade en härlig tacobuffé och innan vi skiljdes åt så delades det ut t-shirts och var och en fick en cd med lägermanual och lägerprocess.
Tänk vad mycket en helg kan ge och nu är vi fulladdade och kanontända för att jobba lokalt med våra läger!
Är du intresserad av att gå vår lägerchefsutbildning så kan du läsa mer här
Väl mött!
Fler nyheter
2010-08-19 - Paul Kobylars-stipendiet 2010
2010-07-19 - Sportveckan på Gullbranna, en succé!
2010-07-08 - Fullt ös på Nyhem
2010-05-20 - 50-årspresenter till Sport for Life
2010-05-11 - SM-Guldmedaljör med på Sport for Life-läger i sommar
2010-04-27 - Paulinho klar för Sport for Lifes Fotbolls Camp på Löttorp!









